نصب و تعمیر پمپ و منبع آب

نصب و تعمیر پمپ و منبع آب

نصب و تعمیر پمپ و منبع آب

نصب و تعمیر پمپ و منبع آب

 نصب پمپ آب بصورت مستقیم بر روی آب شهری

این روش کاملا غیر قانونی و غیر اخلاقی است. در این روش کارشناس نصب پمپ آب به خیال اینکه هزینه های شما را کاهش دهد این کار را انجام می دهد.
در نظر داشته باشید که در این روش آب از لوله های اصلی شهر تامین می شود و برای ساختمان فشار آب تقریبا خوبی هم تامین می شود. ولی چندین مشکل اساسی دارد.
اول اینکه غیر قانونی است و در صورت اثبات این موضوع جریمه خواهید شد و باید بیش از آنچه که فکرش را بکنید پول جریمه پرداخت نمایید.
دوم اینکه فشار آب را برای استفاده همسایگان خود تحت تاثیر قرار داده و آنها را ناراضی خواهید کرد.
سوم و مهم تر اینکه آب شهر ممکن است روزی قطع شود. به هر دلیل که این اتفاق بیافتد پمپ بدون داشتن منبع آب و به دلیل کمبود فشار کار خواهد کرد و بصورت خلا کار می کند و این موضوع باعث فرسایش سریع و سوختن پمپ می شود.

موضوع بعدی اینکه برای تامین هر مقدار آب در ساختمان الزاما باید پمپ روشن شود و اگر پمپ از کار بیافتد آب ساختمان دچار مشکل می شود.

چطور پمپ نصب می شود؟

نصب پمپ آب در این حالت به لوله کشی خاصی نیاز ندارد . تنها باید در مسیر جریان ورودی آب در خانه یک لوله به قطر خود لوله اصلی آب و یا حتی بزرگتر به مکش پمپ نصب شود. قبل از اتصال این لوله یک والو متناسب با شماره لوله ، یک مغزی و مهره ماسوره هم باید نصب شود.
سپس لوله ای که به سمت خانه آب را هدایت می کند باید با یک شیر یک طرفه به سمت خروجی پمپ که آب را بازگشت ندهد ، یک مهره ماسوره و یک مغزی و ترجیحا یک والو دیگر تعبیه شود.
این کار را می توانید با نصب یک مخزن تحت فشار در مسیر خروجی پمپ هم انجام دهید.
این ساده ترین شکل نصب پمپ است که البته باز تاکید می کنیم که قانونی نیست. محل نصب پمپ را می توانید در هر مکان از پشت کنتور آب تا محل ورودی آب به ساختمان در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که میزان مصرف شما به دلیل سرعت مکش از کنتور آب بالاتر خواهد رفت و هزینه برق هم به دلیل کارکرد مرتب پمپ زیاد خواهد بود.

 نصب پمپ آب خانگی به مخزن ذخیره آب

اصولی ترین و حرفه ای ترین روش نصب پمپ آب خانگی استفاده از یک منبع ذخیره آب است. این روش کاملا قانونی است و خطر استهلاک و سوختن پمپ هم به شدت پایین تر است. ضمن اینکه بر روی فشار ساختمان های اطراف تاثیری ندارد و به راحتی پمپ به منبع غنی ای از آب متصل است که در هر زمان حتی با قطع آب هم می تواند آب مورد نیاز را تامین کند.
در این روش با در نظر گرفتن لوله کشی ساختمان محلی را برای نصب پمپ آب در نظر می گیرید. در هر صورت باید مکانی که صاف و یک دست باشد و ترجیحا عایق بندی صوتی شده باشد و از نور مستقیم خورشید در امان باشد را انتخاب کنید که هم بتوانید پمپ و هم مخزن را در آنجا نصب کنید.
سپس باید از لوله اصلی آب یک انشعاب برای ورودی مخزن و یک انشعاب برای ورودی ساختمان با تعبیه یک سه راهی در نظر بگیرید. یک طرف از این مسیر ها به سمت ورودی مخزن می رود و به بالای مخزن ذخیره آب و به پشت یک شیر کنترل سطح یا شناور وصل می شود. این شناور وظیفه دارد در صورت پر شدن تانک ذخیره آب مسیر آب را مسدود کند.
با این روش مخزن شما پر خواهد شد و آماده بهره برداری است. ولی مسیر دومی که در نظر گرفتید مستقیم به لوله های ورودی ساختمان و یا کلکتور آب ورودی طبقات ساختمان نصب می شود. دلیل آن هم این است که در هر زمان بتوانید به راحتی پمپ را از مسیر خود خارج و آب را مستقیم به ساختمان وصل کنید.
در نظر داشته باشید که پس از نصب به راحتی باید در مسیر هر یک از این دو راه به وجود امده یک والو تعبیه کنید. ضمنا نصب یک شیر یک طرفه در مسیر اتصال آب بصورت مستقیم به کلکتور توصیه می شود تا در صورت باز بودن مسیر و خوب بودن فشار حالت بای پاس داشته باشد و پمپ وارد مدار نشود و در ضمن آب پس از دهش توسط پمپ به مسیر ساختمان وارد این مسیر نشود و شیر یک طرفه جلوی آن را بگیرد.
اکنون نوبت اتصال پمپ آب خانگی است. در پایین مخزن ذخیره آب یک خروجی برای آب در نظر گرفته شده که این مکان برای نصب پمپ آب است. پس از نصب اتصالات خود مخزن باید با یک مغزی و بوشن و یک تکه لوله حداقل 30 سانتی متری و تعبیه یک والو و یک مغزی دیگر پمپ را به مخزن وصل کنید. در این حالت باید دهنه پمپ به سمت مخزن باشد. سپس روی سر پمپ را با یک شیر یک طرفه به سمت بیرون به منظور جلوگیری از بازگشت آب به لوله اصلی ورودی آب ساختمان و یا کلکتور ورودی آب ساختمان وصل کنید.
توصیه می شود از یک مخزن تحت فشار و یا کلید اتومات برای تنظیم فشار و کاهش استهلاک پمپ در مسیر خروجی و یا دهش پمپ استفاده کنید و در ضمن یک فشار سنج آنالوگ هم در این مسیر برای بررسی فشار تعبیه نمایید.
با این روش به راحتی آب با هر بار افت فشار توسط پمپ از منبع مکش و به داخل کلکتر یا مسیر اصلی آب دهش می شود.
هر بار که مشکلی برای پمپ به وجود بیاید به راحتی می توانید والو آب اصلی را باز کنید و والو تانکر را ببندید تا آب وارد ساختمان شود و پمپ را راحت تعمیر کنید.

 نصب پمپ آب بصورت دو منظوره

در این روش باز هم از مخزن ذخیره آب استفاده می شود و یک شاخه از آب اصلی با استفاده از یک والو به ورودی تانک وصل می شود. تفاوت این روش با روش قبلی به این صورت است که ورودی آب شهری باید از بعد از اتصالات پمپ به ورودی تانک برسد.
مسیرخروجی تانکر و یا منبع ذخیره آب نیز با یک تعبیه یک سه راهی به پمپ آب ختم می شود و در این حالت از خروجی تانک بدون داشتن پمپ ما یک مسیر هم به لوله ورودی دوباره اتصال می دهیم. تا اگر پمپ خاموش بود آب از این طریق وارد سیستم ورودی آب ساختمان شود.

نصب انواع پمپ و منبع آب خانگی و تجاری

… تعمیر منبع آب، برطرف کردن سوراخ و رفع نشتی و سرویس کامل پمپ و منبع آبی و

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button