دیوارکشی

دیوارکشی

انواع دیوار کشی از نظر نوع مصالح مصرفی

دیوار آجری و گلی، دیوار سنگی، دیوارهای بلوک سیمانی، پنل‌های پیش ساخته، درای وال از معروف‌ترین انواع مصالح دیوار کشی محسوب می‌شوند.

به صورت کلی اجرای دیوار خارجی یا داخلی، دیوار محوطه هر نوع دیوار چینی را با توجه به پیشرفت علم صنعت ساختمان سازی می‌توان به دو دسته عمده تقسیم کرد، اجرا به صورت سنتی و اجرای مدرن.

دیوار کشی سنتی

1.دیوار گلی

همان طور که از اسم این نوع دیوار مشخص است، برای ساخت آن، گل خاصی به نام گل دای با آب مخلوط شده و ماده ملات مانندی درست می‌شود. به دلیل خیس بودن گل، ابتدا یک ردیف به قطر چهار سانتیمتر به طول مدنظر درست می‌کنیم و صبر کرده تا این ردیف خشک شود، سپس مجدداً ردیف دوم بعدی را روی ردیف قبلی قرار داده و به همین شکل دیوار چینی را ادامه می‌دهیم.

2. دیوار آجری

دیوار کشی با استفاده از آجر ابتدایی‌ترین و ارزان‌ترین شیوه اجراست. در صورتی که حین تخریب با اندکی دقت و حوصله بتوان آجرهای دیوار را به صورت سالم جدا کرد؛ می‌توان در دیوارچینی جدید از آن‌ها استفاده کرد. برای اجرای دیوارهای داخلی یا خارجی از آجرهای فشاری یا سفالی استفاده می‌شد. وزن زیاد ساختمان و زمان بالای اجرای آن باعث شد تا به مرور زمان متریال و مواد مناسب‌تری جایگزین این نوع دیوارها شوند. اجرای این نمونه از دیوارها به این شکل بود که ملات سیمان را درست کرده و ردیف به ردیف، یعنی یک لایه آجر و روی آن یک لایه ملات، دیوار را به اصطلاح چیده و به همین ترتیب تا بالا و ارتفاع مدنظر، این کار ادامه پیدا می‌کرد.

3. دیوار کشی با سنگ

دیوارهای سنگی بیشتر در مناطق کوهستانی یا در مسیر رودخانه‌های کم عمق (که فشار آب سنگ‌های کوهستان را به همراه می‌آورد)، ساخته می‌شود. از دیوارهای سنگی برای حصارکشی و ساخت دیوار در کنار جاده‌ها برای پیشگیری از ریزش و رانش کوه و همچنین در ساختمان‌های سنگی و بسیاری دیگر در شکل‌های گوناگون استفاده می‌شود.

معایب دیوار کشی سنتی چیست؟

یکی از علت‌های مهمی که باعث شد دیوارهای گلی و آجری جایگزین‌های دیگر پیدا کنند؛ عایق صوت و حرارت نبودن آن‌ها بود.

دیوار کشی مدرن

دیوارچینی مدرن بیشتر در قسمت‌های داخلی و نمای ساختمان به کار می‌رود. برای مثال می‌توان به دیوارهایی که با بلوک سیمانی و دیوارهای کناف اشاره کرد. این نوع دیوارها اجرای راحتی دارند و بیشتر برای جداسازی فضا از آن‌ها استفاده می‌شود.

1. دیوارهای پنل گچی

این دیوارها دارای قطر 10 و 15 سانتی‌متری و از گچ سفید ساخته شده‌اند. این نوع دیوارها به علت مقاومت کمی که دارند، فقط برای جدا کردن فضای داخلی به کار می‌روند. دیوار چینی این نوع دیوارها به این شکل است که پنل‌های مربعی شکل گچی آماده و از پیش ساخته شده در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند؛ و کنار هم چفت می‌شوند. پس از تثبیت دیوار، دوباره روی آنها گچ کشیده می‌شود و رنگ کاری می‌شود.

2. دیوار کشی بتنی

دیوار کشی زمین و دیوارکشی باغ معمولاً با بتن انجام می‌شود. این نوع دیوارها برای محوطه سازی و جدا کردن زمین‌ها یا در اسکلت بتنی برای انتقال بار ساختمان به کار رفته و اجرا می‌شوند. برای اجرای آن ابتدا آرماتوربندی و میلگردها طبق محاسبات اجرا شده، سپس قالب‌ها دور آنها نصب می‌شود و در نهایت این قالب‌ها از بتن یعنی مخلوط سیمان، شن و آب پر می‌شوند. بعد از خشک شدن کامل بتن، قالب‌ها باز می‌شوند.

3. اجرای دیوار کشی با بلوک سیمانی

این نوع دیوارها از سیمان و ریز دانه‌های متفاوتی در اشکال و ابعاد مختلف درست شده‌اند. سازنده‌های این نمونه از دیوارها مزایای متفاوتی برای هر مدل و سبک از این دیوارها، بیان کرده‌اند. در بعضی از مدل‌ها، برای عایق صوتی و حرارتی بودن دیوار، در حین دیوار چینی از یونولیت در بین بافت‌های بلوکی استفاده شده و در بین لایه‌های دیوارها قرار می‌گیرد. این نوع دیوارها به دلیل سبک بودن، مقاومت، عایق بودن و هزینه مناسبی که دارند، امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

4. دیوارهای کناف

کناف لایه روکش دار گچی است. البته با توجه به نوع و محل اجرای آنها جنس متفاوتی دارند. مثلاً نمونه‌ای از این دیوار سیمانی و ضد آب است و برای استفاده خارجی است. نمونه‌ی دیگر آن دارای یک سمت ضد آب برای حمام یا آشپزخانه است و یا کاملاً گچی است و نقش جداکننده فضاها را بر عهده دارد. اجرای این نمونه از دیوارها کاری تخصصی‌تر نسبت به دیوارهای دیگر است.

اول زیرسازهای دیوار نصب می‌شود و سپس دیوارها به صورت ورقه‌هایی روی این سازه نصب می‌شود. این نوع دیوارها دارای هزینه بالاتری نسبت به دیوارهای دیگرند ولی در عین حال مزایای بیشتری نیز دارند. برای عایق صوتی و حرارتی کردن این دیوارها، در بین ورق‌های کناف، از پشم سنگ استفاده می‌شود.

Tags: , ,

مناطق تحت پوشش

شمال تهران - غرب تهران
جنوب تهران - شرق تهران

شماره تماس ما

02191302014
09127436109
09192808869
09191946837

ارتباط با ما

telegram : @telegramid
info@tehservice.com

تمامی حقوق معنوی این سایت محفوظ می باشد

طراحی و پشتیبانی سایت گروه مستر وب سئو

تماس با ما مشاوره